Author Topic: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!  (Read 18665 times)

pkimadmin

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Posts: 8
  • Karma: +0/-0
W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« on: December 08, 2015, 12:31:31 »
Geminidy obok Perseidów to jeden z najaktywniejszych rojów meteorów. W tym roku mamy doskonałe warunki stworzone przez nów Księżyca, który wystąpi trzy noce wcześniej. Przy sprzyjającej pogodzie pozwoli to na obserwacje niezłego spektaklu na niebie. Aktywność tego roju w maksimum ma wynosić ok. 120 zjawisk na godzinę.

Składanka 6 Geminidów z 2013 roku z nocy maksimum

Dane do obserwacji



Geminidy to jeden z najbardziej aktywnych i regularnych rojów meteorów na naszym niebie, a jednocześnie jeden z najbardziej niedocenianych. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt (Gemini), a jego współrzędne środka to rektascensja 112o , deklinacja +33o, w maksimum roju radiant jest bardzo blisko alfy Bliźniąt - Kastora.


 W naszych szerokościach geograficznych radiant jest widoczny przez całą noc, jednak dopiero po godzinie 22 na tyle wznosi się nad horyzont by móc obserwować zwiększone ilości godzinne meteorów. Prędkość Geminidów wynosi 35 km/s, co jest średnią prędkością wśród meteorów na niebie. Dla porównania najwolniejsze Bootydy są dwa razy wolniejsze – 18 km/s a Orionidy 2 razy szybsze 66 km/s.


Przewidywania

Już od 4 grudnia możemy na niebie obserwować pierwsze meteory z roju Geminidów. Tegoroczne szerokie maksimum zapowiadane jest na 14 grudnia pomiędzy 01.00–23.00 UT. Najciekawszymi nocami, podczas których będzie najwięcej zjawisk to 13/14 i 14/15 grudnia. Zobaczyć będziemy mogli wtedy w zależności od warunków od ok. 40 do nawet 120 meteorów na godzinę.



Wykres aktywności Geminidów w 2014 roku, pokazujący wysoką aktywność noc przed i po maksimum. (wg.: www.imo.net)

Gdy radiant roju jest nisko nad horyzontem, ilość obserwowanych meteorów jest niewielka, a te które są widoczne wchodzą w atmosferę Ziemi pod małym kątem co przekłada się na bardzo długie i w tym przypadku jasne i bardzo ciekawe zjawiska. W noc maksimum, Księżyc będzie 3 dni po nowiu i nie będzie przeszkadzać w obserwacjach, będzie zachodził po przeciwległej stronie nieba w stosunku do wschodzącego radiantu.
« Last Edit: December 08, 2015, 19:26:30 by pkimadmin »



maziek

  • PKiM Zarząd
  • Newbie
  • *****
  • Posts: 28
  • Karma: +3/-0
  • PFN: 32
Re: Bezksiężycowe maksimum roju Geminid!
« Reply #1 on: December 08, 2015, 14:27:09 »
Prędkość trzeba poprawić (strasznie wolne w tym roku ;) ) - a ten mój post skasować.
maziek

MK

  • PKiM - PFN Member
  • Newbie
  • ****
  • Posts: 37
  • Karma: +0/-0
  • PFN: 06
Re: Bezksiężycowe maksimum roju Geminid!
« Reply #2 on: December 08, 2015, 15:46:15 »
A ja właśnie czytam artykuł Andrzeja w grudniowej "Astronomii" na stronie 34  :D  http://www.astronomia.media.pl/bie.html W tekście jest poprawna prędkośc, a w tabelce ten sam błąd co tu (km/h zamiast km/s).
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 (za kilka miesięcy zastąpi je cyfrowa DMK) oraz PAV79 (Mintron 12V6HC-EX), czasem, ale tylko czasem oko nieuzbrojone

ax

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 55
  • Karma: +0/-0
  • Stary Obozowicz :)
  • PFN: 50
Re: Bezksiężycowe maksimum roju Geminid!
« Reply #3 on: December 08, 2015, 16:43:24 »
Zgubiło mnie kopiuj wklej ;D
Dziękuje za uwagę :) Muszę zmienić też na www.pkim.org :)
W nocy będę poprawiał jak wrócę z roboty :) :))))

PiotrekN

  • PKiM - PFN Member
  • Newbie
  • ****
  • Posts: 32
  • Karma: +0/-0
  • PFN: 60
Re: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« Reply #4 on: December 13, 2015, 11:14:28 »
12/13 - nocka bez bardzo jasnych zjawisk. Bezchmurnie tylko 4 godziny w ciągu których pav80 złapał 38 Geminidów i 16 innych. To do tej pory największe "zagęszczenie" Geminidów - około 10/h.

Piotrek

TIN

  • PKiM - PFN Member
  • Jr. Member
  • ****
  • Posts: 97
  • Karma: +0/-0
  • Sekcja meteorytowa PKiM
  • PFN: 52
Re: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« Reply #5 on: December 13, 2015, 13:03:35 »
W Starym Sielcu (PFN52) chmury jak beton ale jest szansa, że po 21UT zaczną się rozwiewać :-)
http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=2824

Południowo-wschodnia część kraju chyba będzie mieć najgorsze warunki a szkoda bo tam najlepszy sprzęt "stacjonuje" :-/
http://pl.sat24.com/pl

ax

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 55
  • Karma: +0/-0
  • Stary Obozowicz :)
  • PFN: 50
Re: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« Reply #6 on: December 13, 2015, 22:36:19 »
Czy ktoś ma pogodę - czyli bezchmurne niebo?

MK

  • PKiM - PFN Member
  • Newbie
  • ****
  • Posts: 37
  • Karma: +0/-0
  • PFN: 06
Re: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« Reply #7 on: December 14, 2015, 08:10:34 »
U mnie częściowo się rozpogodziło przed 23 i później ok. 23:30 UT. MetRec wyliczył Teff na 1,5h PAV79 zarejestrowało 14 Geminidów, pozostałe kamery po kilka sztuk. Wieczorem również zrobiła się dziura, ale po 15 minutach program wyłączyłem, bo b. szybkie chmury generowały 2 "zjawiska" na sekundę i to po podwyższeniu poziomu czułości w MetRecu.
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 (za kilka miesięcy zastąpi je cyfrowa DMK) oraz PAV79 (Mintron 12V6HC-EX), czasem, ale tylko czasem oko nieuzbrojone

TIN

  • PKiM - PFN Member
  • Jr. Member
  • ****
  • Posts: 97
  • Karma: +0/-0
  • Sekcja meteorytowa PKiM
  • PFN: 52
Re: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« Reply #8 on: December 14, 2015, 08:22:59 »
U mnie rozpogodziło się na chwilę około 1UT a potem na jakieś 2 godziny między 3 a 4 UT. To wystarczyło, żeby nagrać 125 detekcji i ponad 130 meteorów... Takiej ilości duetów i jeden TRIPLET to jeszcze na swoich kamerkach nie miałem :-)

ax

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 55
  • Karma: +0/-0
  • Stary Obozowicz :)
  • PFN: 50
Re: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« Reply #9 on: December 14, 2015, 23:25:53 »
Powiem tak - o rany!
Wiele razy obserwowałem wizualnie Geminidy ale nigdy ich nie miałem 55 tak jak w ciągu ostatniej godziny!
All Sky i foto pracują :) Zobaczymy co się złapie.

TIN

  • PKiM - PFN Member
  • Jr. Member
  • ****
  • Posts: 97
  • Karma: +0/-0
  • Sekcja meteorytowa PKiM
  • PFN: 52
Re: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« Reply #10 on: December 16, 2015, 10:38:29 »
Suma z maksimum w rozdzielczości HD+ :-)
PFN52/MDC04 Stary Sielc
« Last Edit: December 16, 2015, 13:30:40 by TIN »

DARK

  • PKiM Member
  • Newbie
  • ****
  • Posts: 4
  • Karma: +1/-0
Re: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« Reply #11 on: December 16, 2015, 18:50:57 »
Czy na str IMO nie ma wykresu ZHR geminidow z tego roku czy nie potrafię tego znaleźć?
« Last Edit: December 16, 2015, 18:53:30 by DARK »

MK

  • PKiM - PFN Member
  • Newbie
  • ****
  • Posts: 37
  • Karma: +0/-0
  • PFN: 06
Re: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« Reply #12 on: December 16, 2015, 19:48:56 »
Też nie znalazłem wykresu Geminid, pewnie nikt wizualnie nie obserwował ??? :-X
Z bieżącego roku znalazłem tylko Perseidy:  http://www.imo.net/live/perseids2015/
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 (za kilka miesięcy zastąpi je cyfrowa DMK) oraz PAV79 (Mintron 12V6HC-EX), czasem, ale tylko czasem oko nieuzbrojone

TIN

  • PKiM - PFN Member
  • Jr. Member
  • ****
  • Posts: 97
  • Karma: +0/-0
  • Sekcja meteorytowa PKiM
  • PFN: 52
Re: W tym roku mamy bezksiężycowe maksimum Geminidów!
« Reply #13 on: December 19, 2015, 23:09:06 »
Triplecik (kwartecik?) z 14'go z 3:33 :-)
https://youtu.be/8urp4aOd0CM
Najpierw na dole kadru, potem prawy-górny róg a potem góra (najjaśniejszy).
Miał ktoś kiedyś triplet?

A tak w ogóle to nie wiem czy to przypadkiem nie jest kwartet..... Niemal równocześnie z drugim meteorkiem, który leci w prawym-górnym roku, poniżej po prawej, mniej więcej w połowie wertykalnego kadru widać chyba szybkiego meteorka!!! Ten najjaśniejszy jest chyba czwary. Wszystko rozgrywa się w ciągu około 5 sekund :-)

EDIT
Bez wątpienia jest to kwartet!!! Przejżałem film w zwolnionym tempie i ewidentnie widać 4 meteory w przeciągu 5 sekund :-)
« Last Edit: December 19, 2015, 23:33:20 by TIN »