Geminidy obok Perseidów to jeden z najaktywniejszych rojów meteorów. W tym roku mamy doskonałe warunki stworzone przez nów Księżyca, który wystąpi trzy noce wcześniej. Przy sprzyjającej pogodzie pozwoli to na obserwacje niezłego spektaklu na niebie. Aktywność tego roju w maksimum ma wynosić ok. 120 zjawisk na godzinę.
Składanka 6 Geminidów z 2013 roku z nocy maksimum
Dane do obserwacjiGeminidy to jeden z najbardziej aktywnych i regularnych rojów meteorów na naszym niebie, a jednocześnie jeden z najbardziej niedocenianych. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt (Gemini), a jego współrzędne środka to rektascensja 112
o , deklinacja +33
o, w maksimum roju radiant jest bardzo blisko alfy Bliźniąt - Kastora.
W naszych szerokościach geograficznych radiant jest widoczny przez całą noc, jednak dopiero po godzinie 22 na tyle wznosi się nad horyzont by móc obserwować zwiększone ilości godzinne meteorów. Prędkość Geminidów wynosi 35 km/s, co jest średnią prędkością wśród meteorów na niebie. Dla porównania najwolniejsze Bootydy są dwa razy wolniejsze – 18 km/s a Orionidy 2 razy szybsze 66 km/s.
PrzewidywaniaJuż od 4 grudnia możemy na niebie obserwować pierwsze meteory z roju Geminidów. Tegoroczne szerokie maksimum zapowiadane jest na 14 grudnia pomiędzy 01.00–23.00 UT. Najciekawszymi nocami, podczas których będzie najwięcej zjawisk to 13/14 i 14/15 grudnia. Zobaczyć będziemy mogli wtedy w zależności od warunków od ok. 40 do nawet 120 meteorów na godzinę.
Wykres aktywności Geminidów w 2014 roku, pokazujący wysoką aktywność noc przed i po maksimum. (wg.:
www.imo.net)
Gdy radiant roju jest nisko nad horyzontem, ilość obserwowanych meteorów jest niewielka, a te które są widoczne wchodzą w atmosferę Ziemi pod małym kątem co przekłada się na bardzo długie i w tym przypadku jasne i bardzo ciekawe zjawiska. W noc maksimum, Księżyc będzie 3 dni po nowiu i nie będzie przeszkadzać w obserwacjach, będzie zachodził po przeciwległej stronie nieba w stosunku do wschodzącego radiantu.